Csiszár Dénes gondolatai arról, hogy mikor kell feladni a próbálkozást, milyen befektetési lehetőségek vannak startupokba, milyen kezdő hibákat követnek el a startuperek, milyen tanácsokat ad kezdő vállalkozóknak.
Mikor kell feladni?
Ha érdekel, hogy mi a véleménye Csiszár Dénesnek arról, hogy egy startuppernek vagy egy vállalkozónak mikor kell feladnia, nézd meg ezt a videórészletet!
Startupokba való befektetési lehetőségek
„Jelenleg két eszközünk van itt Magyarországon az egyik a convertible, a másik meg a sima equity…”
A convertible befektetés és az equity befektetés két különböző típusú finanszírozási forma a startup vállalkozások számára, amelyeket befektetők használnak a vállalkozások támogatására az indulási és növekedési fázisokban.
Convertible befektetés: Ez egy olyan típusú befektetés, amely lehetővé teszi a befektető számára, hogy kezdetben adóság formájában fektesse be a pénzét a vállalkozásba, majd később a kockázatok csökkentése érdekében átváltoztathatja ezt az adósságot részvényekké. Ez a típusú befektetés nagyobb rugalmasságot biztosít mind a befektető, mind a vállalkozás számára, mivel a konkrét részesedés vagy értékelés nem szükséges a befektetés időpontjában.
Equity befektetés: Ez a hagyományosabb forma a vállalkozásba történő befektetésnek, ahol a befektető tényleges részvényeket kap a vállalkozásban az általa befektetett összeg arányában. Ez a típusú befektetés jellemzően szigorúbb értékelési folyamatot követel meg a vállalkozás értékelésére vonatkozóan, mivel az új részvények kiadásával jár.
„Ha nagyon korai fázisú a startup szuper fontos, hogy 10% alatt legyen egyébként a befektető, mert az a jó, hogyha a harmadik befektetési körre…még az alapítók vannak többségben összesen.”
Dénes véleménye szerint jobb a convertible (illetve a safe) befektetés, mert ezeknél nem állítják be előre a cég értékét azzal, hogy x forint befektetésért y százalékot elkérnek, hanem csak akkor árazzák be a céget mikor az első komolyabb befektetés érkezik, ezáltal nagyobb esélyt adnak a cégnek a túlélésre.
Mindkét típusú befektetésnek előnyei és hátrányai vannak, és ezek a különböző szempontoktól függhetnek, például a befektető és a vállalkozás prioritásaitól, valamint az adott piaci környezettől. A konkrét befektetési döntéseket mindig az adott vállalkozás helyzetét és az adott befektetői stratégiákat figyelembe véve kell meghozni.
Kezdő startuperek hibái
Validáció: „a sok ötlet közül melyik az, ami egy annyira erős piaci problémát old meg, hogy azért emberek akkora tömege legyen hajlandó fizetni, hogy az startupnak legyen nevezhető”.
Túl sok mentora van a startupernek és mindegyikre hallgat, túl analizálja a dolgokat, túl sokáig tart meghozni egy döntést, ennek eredménye, hogy nem tud előre haladni és megölik a versenytársak.
Nem választanak jó csapattársat: nem úgy választják ki a társaikat, hogy a képességeik kiegészítsék egymást, hanem mondjuk szimpátia alapján, ami hosszú távon nem viszi előre a céget.
Tanácsok kezdő vállalkozóknak
Dénes szerint a jó vállalkozáshoz nem szükséges a szerencse, legalábbis nem az, aminek gondolják.
„Én azt gondolom, hogy az amit külső szemlélő szerencsének gondol, az nem más mint az igazi vállalkozói attitűddel rendelkező embernek az a képessége, hogy bármilyen helyzetből, ami vele szembe jön tudjon üzletet csinálni.”
Véleménye szerint a vállalkozóknak éleslátásra van szüksége, hogy amikor találkoznak egy helyzettel, akkor azt minél inkább a saját javukra tudják fordítani.
„Ez az a vállalkozói képesség, ami egy átlag kkv-t egy sikeres kkv-vá tud tenni.”
A másik fontos tulajdonság, hogy legyen adaptív az ember, alkalmazkodjon a helyzetekhez, és folyamatosan változtasson, fejlődjön, képes legyen a megújulásra.
Reziliensnek kell lenni: elég kitartónak kell lenni ahhoz, hogy a sok-sok bukás után újra és újra felálljon az ember.
Fontos meglátni az előttünk álló lehetőségeket és kihasználni azokat!
Jó ismerkedési és networking építési képességekre is szükség van.
Olvass tovább!
További cikkek a témában:
Csiszár Dénes: feladás, befektetési lehetőségek, kezdő hibák, tanácsok
Comments