top of page
https://www.magyarbusiness.org/skalazas-gondolkodasmodja/jobb-dontesek
https://www.magyarbusiness.org/skalazas-gondolkodasmodja/jobb-dontesekSzűcs György Áron
00:00 / 06:06

Hozz jobb döntéseket, kevesebb stresszel!

A mai szöveget 6 percbe kerül elolvasni. A következő fogalmakról lesz szó: keret (intézményi szerkezet), a halogatás kiiktatása, és a gyors döntéshozatal. Végül egy egyszerű gyakorlati feladat.
 

Ma a döntéshozatalról fogunk beszélni, mivel vállalkozóként döntéseket hozol, egész nap.


És az, ahogyan döntéseket hozol, az egy olyan rejtett tényező, amely a vállalkozásodat a növekedés irányába terelheti vagy éppenséggel a földbe döngöli.


Az egyik kulcs: a gyorsaság

A gyors döntéshozatallal meg tudod valósítani a méretnövekedést. A legjobb ember, akit e témában példaként hozhatunk fel az Eric Schmidt, a Google korábbi vezérigazgatója.


Előző munkája, a Novell vezérigazgatójaként tele volt bonyodalmakkal. Már az első napon rájött, hogy a vállalat pénzügyi adatai nem olyanok, mint amilyennek látszottak.

A valóság már az első napon beütött, mert más számokat kaptam a negyedéves bevételekről, mint amiket az interjún mondtak. És azon a szerdai, harmadik munkanapon már igazi válságban voltunk. Volt egy hónap, amelyet a legrosszabb hónapnak neveztünk, amikor minden kudarcot vallott, és egyértelmű volt, hogy az üzletág nagy bajban van. Volt egy pillanat, amikor azt mondtam a kollégámnak: csak úgy akarok innen kijutni, hogy a becsületem sértetlen maradjon.

Ebben a helyzetben Eric egyik barátja azt javasolta neki, hogy próbáljon kicsit lazítani és gondoljon arra, hogy a helyzet lehetne sokkal rosszabb is. Másrészt azt javallta, hogy fogjon neki és tanuljon meg repülőgépet vezetni.


Barátja azzal érvelt, hogy ez az azért lesz jó, mivel repülés közben nem tud másra figyelni csak a saját döntéseire.


Döntést kell hozni, mégpedig gyorsan!
Ez lehet rossz vagy jó döntés, de azt minél korábban kell meghozni.

Kollégája tanácsát megfogadva új hobbit talált magának, miközben azt vette észre, hogy a cégeken belül is van, egy ehhez nagyon hasonló mechanizmus. Ami arra sarkall, hogy döntéseket hozz, gyorsan!


Nincs idő hosszú tárgyalásokba bonyolódni, amelyeknek a vége sokszor nem látható. Másrészt pedig, ahogyan a repülésben úgy a vállalati környezetben is, vannak bizonyos törvényszerűségek amiket felismerve biztosítani lehet azt, hogy az ember átláthassa a folyamatokat és megtalálja benne a logikus összefüggést.


A Novell -tól elbúcsúzva egy teljesen új környezet várta a techóriásnál 2001-ben.

A Google-nél eleinte furcsa volt, hogy az egész cég úgy volt megalkotva, mintha még mindig csak végzős egyetemisták bentlakása lenne.


Szabad volt lógni, ingyen volt a kaja, rengeteg alkalom van a kikapcsolódásra. Mindenki mindenkivel barátságos és közlékeny.


És erre a környezetre volt szükség ahhoz, hogy észrevegye, hogy a cégen belül mennyi ötletgazdag beszélgetés zajlik. Azonban a rengeteg innovatív meglátás mellé szükség volt egy keretre.

Minden héten voltak értekezletek, de ezek hosszúak voltak. Inkább hasonlítottak egyetemi szemináriumokra, mint valódi megbeszélésekre. Hosszú és sokszor parttalan beszélgetéseknek tűntek.

Lépésről lépésre sikerült bevezetnie egy új modellt

Ennek az volt a lényege, hogy hétfőn csak egy bizonyos termékről, szerdán csak személyzeti dolgokról, pénteken pedig csak üzleti értekezletek voltak.

Szépen mindenki megtanulta ezt az új szabályrendszert és így mindenki ötlete sorra került. Az elv az volt, hogy minden esetben döntéseket kell hoznunk. Persze ez sokszor hibákat is szült, de ettől még működött (és működik természetesen a mai napig is).
Sok kérdés adódik,

Melyik a jó út?, vagy egyetértenek-e vele az ügyvédek, vagy milyen módon lehet kivitelezni?


De akkor is, döntéseket kell hozni, a meghatározott keretek között, akárcsak repülés közben.


És éppen ez volt a pont, ami sikerre vitte például a Youtube felvásárlását 2006-ban, 1,65 milliárd dollárért. Mindössze tíz nap alatt sikerült dönteni a kérdésről. Ma pedig egy olyan videómegosztó platformról beszélünk, amely az 50 legismertebb márka között van számon tartva.


A megoldás abban rejlett, hogy az alulról jövő kreatív ötleteket sikerült egy gyors döntéshozó mechanizmussal összekapcsolni.


A Google -nél kifejlesztették azt, hogy mindenki egyértelmű döntéseket tudott hozni arról, hogy mi az, ami működik és mi az, ami nem. Ez pedig lehetőséget adott a vállalatnak arra, hogy együtt tanuljon munkatársaival, minimális időveszteséggel. Míg más vállalatok a döntéshozatal örökös purgatóriumában ülnek, a Google képes gyorsan cselekedni.


Szóval, milyen döntéseket halogattál eddig?

Mi történne, ha most rögtön döntenél?


Ahogy nekivágsz a napodnak, a következő szavak visszhangozzanak a füledben: Dönts!, Dönts!, Dönts!

Íme, a mai gyakorlat, hogy segítsük ezt a gondolkodásmód váltást.


Nyisd ki a naptáradat!

És minden mai megbeszélésen kérdezd meg magadtól: milyen döntést kell ma meghozni?


Most nyiss ki minden egyes naptármeghívót, és írd le a DÖNTÉS szót, majd a kérdést, amelyre választ kell adni.


Ahogy haladsz a napodon keresztül, ismételd a mantrát: Dönts!, Dönts!, Dönts!, és kényszerítsd magad arra, hogy minden találkozót egy döntéssel fejezz be!


Ha azon kapod magad, hogy olyan dolgokat mondasz, mint például azt, hogy több időre van szükségünk vagy át kell gondolnom, akkor döntsd el, hogy milyen konkrét lépést tehetsz. Milyen tényekre van szükséged?


Kinek a véleményét kell megismerni?


Adj felhatalmazást a csapatodnak, hogy megtegyék ezt a lépést, majd térj vissza, hogy dönteni tudj!

Fóris Attila

Szerző

Szűcs György Áron

Szerkesztő

bottom of page